Oszczędności w kwestii zakupu podręczników wydają się być nierealnymi. Rodzice każdego roku zmagają się z konieczności zaopatrzenia swoich dzieci w komplet podręczników. Nierzadko nowych. Najtrudniej jest wtedy, gdy dochodzi do zmiany szkoły, gdzie obowiązują inne pozycje książkowe lub wtedy, gdy pociecha przechodzi na przykład ze szkoły podstawowej do gimnazjum i musi liczyć na nowy komplet. Dobrze zaplanowane zakupy pozwalają jednak na oszczędności, nawet rzędu kilkudziesięciu procent, w stosunku do pierwotnej ceny.

Pod koniec roku szkolnego warto zainteresować się zakupem podręczników u starszych roczników. Na tym etapie rodzice zwykle wiedzą, co będzie obowiązywać w kolejnym roku szkolnym, mogą więc „zaklepać” komplet podręczników u kogoś ze starszej klasy. Niezbędnym wydatkiem pozostaną więc tylko ćwiczeniówki, które niestety intensywnie użytkowane nie nadają się do odsprzedania. W szkołach nierzadko urządzane są nadto kiermasze, na których można zakupić używane najtańsze podręczniki szkolne, ale wciąż w takim stanie, który pozwala na nauką z nich i to niekiedy nie tylko jednego dziecka, ale i młodszego rodzeństwa w szkolnych latach.

Tanie zakupy zagwarantuje nam lokalny antykwariat. Tu można znaleźć komplety niezbędnych książek, ale i odsprzedać te, której naszej pociesze nie są już potrzebne. Ceny, w porównaniu do ofert księgarni są o wiele bardziej przyjazne, a zakupy można rozpocząć o wiele wcześniej niż dopiero na koniec wakacji. W ten sposób zyskuje się pewność, że znajdą się tutaj wszystkie podręczniki, a do tego nie będzie trzeba stać w długich kolejkach.

Księgarnie stacjonarne także potrafią mieć ciekawe oferty. Przede wszystkim w okresie wakacyjnym i tuż przed wakacjami, kiedy to sprzedawane są zasoby pozostała z roku poprzedniego. Jeszcze tańszą alternatywą są zakupy w księgarniach internetowych. Tutaj trzeba doliczyć koszty dostawy, te jednak zwykle czynią sumaryczną kwotę i tak niższą, od zakupów w księgarniach stacjonarnych. Ponadto można liczyć na rabaty czy promocje, a i nie grożą nam żadne kolejki. Nawet podczas transakcji dokonywanych tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Oszczędności na podręcznikach to trudne zadanie, ale z pewnością możliwe do realizacji. Przy dobrym planowaniu, zakupach wcześniejszych bądź też rozłożonych na raty, jak i orientując się w dostępnej ofercie, można uchronić swój budżet finansowy przed finansową porażką.