Tanie podręczniki to dziś już nie mit, choć z pewnością zadanie będące nie lada wysiłkiem. Podręczniki zawsze były i nadal są niewiarygodnie drogie. W szczególności te, które służą do nauki języków obcych. Do tego, o ile same podręczniki często można kupić używane, o tyle ćwiczeniówki bądź innego tego typu materiały nie nadają się do odsprzedania, ze względów wiadomych. Jeśli jednak liczymy na możliwość oszczędzenia, z pomocą przyjdzie nam sieć.

Najtańsze podręczniki wciąż można kupić w internecie. Porównując oferty księgarni internetowych, ceny potrafią być niższe nawet o kilkadziesiąt złotych na komplecie bądź kilka złotych na pojedynczej sztuce. O ile koszt dostawy nie jest wygórowanym, sumaryczny koszt takich zakupów jest już możliwy do udźwignięcia, a przynajmniej pozwalający go znieść domowemu budżetowi. Warto porównać oferty tych księgarni, które mają swoje siedzimy stacjonarne, jak i prowadzą sprzedaż internetową. Nierzadko opłaca się zamówić w internecie komplet podręczników, a odebrać go w pobliskiej księgarni, dzięki czemu nie płacimy za dostawę, a ponosimy koszty mniejsze nawet o 30% za całe zakupy.

W sieci nie brakuje ofert uczniów, jak i antykwariatów prowadzących sprzedaż internetową. Zarówno na portalach aukcyjnych, jak i portalach ogłoszeniowych. Niemała liczba uczniów potrafi na tyle korzystać ze swoich podręczników, iż wyglądają one niemal, jak nowe, a z powodzeniem do użytkowania przez kolejne roczniki nadają się nawet te, które mają na swoim koncie nieco przejść.

Biorąc pod uwagę internetowe zakupy, poza ceną samego podręcznika, jak i kosztami dostawy, warto porównać oferty uwzględniając okresowe promocje i rabaty. Spora część księgarni chce się pozbyć zapasów z lat poprzednich, można więc nabyć nieco starsze wydanie danego podręcznika, wciąż aktualnego, ale właśnie ze względu na tę datę, sporo tańszego.

Najbardziej opłacalnymi są również komplety książek. I tu o można liczyć na niższe ceny. Do tego między innymi portale aukcyjne, choć i wiele punktów internetowych, pozwala dokonywać zakupów w ratach, bez pobierania dodatkowych opłat. Dla rodziców, którzy muszą zadbać o podręczniki dla kilku pociech, jest to doskonałe rozwiązanie. Zdecydowanie łatwiejszym do udźwignięcia jest wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie, aniżeli jednorazowo kilkaset złotych.